Potrzebujesz odpowiedzi i nie znalazłeś jej w naszej witrynie?


CHCĘ ZADAĆ PYTANIE

Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności…

Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy?

Napisz rozprawkę i uzasadnij swoje zdanie odwołująć się do Pana Tadeusza [księga 10 wers 798 i całość utworu] i innego tekstu kultury.
Zrób to Zaloguj sie lub Zarejestrować aby móc komentować

Odpowiedź od ricardo á 8 miesięcy

Drugim z przykładów, będzie odwołanie do całego utworu Adama Mickiewicza. Dalej pragnę skupić się na próbach odkupienia win Jacka Soplicy jako Księdza Robaka. Mężczyzna podczas całego utworu jest postacią bardzo skrytą, jednak pojawiającą się w odpowiednim czasie. Bohater zabijając niedźwiedzia, uratował Hrabiego oraz Tadeusza, na których zwierzę już zmierzało podczas strzału. Robak uratował również Gerwazego, który nigdy nie wybaczył Soplicy morderstwa Stolnika, aż do owego wydarzenia. Kiedy moskale napadli na zajazd w Soplicowie, mężczyzna zasłonił swym własnym ciałem Gerwazego, ratując mu wówczas życie. Niestety, rana była dla samego obrońcy śmiertelna. Robakowi po śmierci zostały wybaczone wszystkie winy, jednak z mojej oceny, bohater wewnętrznie zdawał sobie sprawę, że nie zwróci on życia osobie, która zginęła z jego ręki. Nawet największe poświęcenie nie usunie krwi z rąk mordercy.

0

Odpowiedź od ricardo á 8 miesięcy

Pierwszym z przykładów będzie fragment książki pt. 'Pan Tadeusz', autorstwa polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. Skupię się na Księdze X owego utworu. To właśnie z niej dowiadujemy się o przeszłości ks. Robaka. Jacek Soplica bowiem, mordując swojego przyszłego teścia Stolnika, wydał na siebie wyrok i został określony mianem zdrajcy. Został on pozbawiony wszystkich zasług, co skutkowało również wykluczeniem ze społeczeństwa. Mężczyzna, pragnąc odkupić swe winy, dołączył do zakonu, przyjął uniżające imię brzmiące Robak, zbliżył się do Boga oraz przyjmował na siebie każde cierpienie, jakie tylko wpadło mu do głowy. Pomimo tego, był on mordercą, a wina jego nie należała do płytkich. Nieważne jak wiele poświęcimy, błędy przynoszą smutne i wieczne konsekwencję.

0